Ogród Smaków Babuni - Nalewka Babuni

Początki Nalewki

Nalewka - Rys Historyczny

RYS HISTORYCZNY

Pierwsza nalewka była ponoć dziełem ojca medycyny, Hipokratesa, stąd napój z wina i miodu z dodatkiem przypraw nazywano „Hipokrasem”. W VIII wieku n.e. arabscy alchemicy otrzymali pierwszy w historii bimber. Po doprawieniu produktu ziołami i miodem rozpowszechniali go jako aqua vitae. Mimo tego, iż sekret produkcji spirytusu był pilnie strzeżony, w XIII wieku receptura została opisana przez Arnauda de Villeneuve’a. Gdy okazało się, że alkohol wzmacnia lecznicze działanie wielu ziół, zaczęto chorym zapisywać alkoholowe nalewki. W XVI wieku we Włoszech powstała pierwsza nalewka przeznaczona do zwykłej konsumpcji. Do Polski moda na nalewki (lub kordiały, jak je niegdyś zwano) dotarła prawdopodobnie wraz z Henrykiem Walezym. Wkrótce w apteczce każdego polskiego dworku stało kilka gatunków nalewek, a receptury przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, często dopiero w testamencie.

Receptura Nalewki

RECEPTURA

Nie jest łatwo określić dokładne proporcje składników, lecz istnieje ogólna zasada wyrobu mówiąca, że naczynie wypełnia się do ¾ wysokości owocami i wlewa tyle alkoholu, żeby je dokładnie przykrył. Po 6 tygodniach maceracji zlewa się nalew do szczelnych naczyń, a owoce zalewa się syropem (lub zasypuje cukrem). Po kolejnych paru tygodniach zlewa się powstały syrop i łączy z nalewem. Oczywiście istnieje wiele receptur zupełnie od tej odmiennych, pozwalających np. na jednoczesne zalewanie owoców alkoholem i dodawanie cukru. Wyprodukowanie dobrej nalewki wymaga odrobiny wprawy.

Nalewka Babuni

NALEWKA BABUNI

Nalewka Babuni to wyśmienity trunek sporządzony według oryginalnej receptury. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, wyrazistym smakiem i głębokim, przyjemnym aromatem o owocowych nutach. Starannie dobrane składniki zachowane w odpowiednich proporcjach zapewniają wyrafinowany i niepowtarzalny smak.

Nalewka Babuni rozlewana jest do charakterystycznych przeźroczystych butelek, zamkniętych okrągłym, drewnianym korkiem. Całości dopełnia ręcznie zawieszana ozdobna wstążka, co nadaje butelce jeszcze więcej uroku i elegancji. Nalewka doskonale prezentuje się na każdym stole i stanowi świetny pomysł na prezent.

Oryginalna butelka, wysoka jakość produktu oraz potwierdzony przez konsumentów wyjątkowy smak sprawiły, że stała się ona jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w swojej kategorii w Polsce. Produkt wielokrotnie nagradzany za wysoką jakość i polski charakter, cieszący się uznaniem nie tylko w naszym kraju, ale także m.in. na Litwie, w USA oraz Kanadzie.

zobacz produkt

ROZWÓJ NALEWKI


Rozwój Nalewki